BUĎTE K JESENÍKŮM OHLEDUPLNÍ. ZASLOUŽÍ SI TO

Atraktivita Jeseníků láká do hor tisíce lidí z celého Česka. Zástupy turistů přináší ale i negativní průvodní jevy – řada návštěvníků podceňuje zimní výbavu, někteří zase porušují pravidla pohybu v přírodních rezervacích či po sobě nechávají odpad. Věříme, že pravidlo vše po sobě odnést je snad naprosto samozřejmé.

Při výletech do hor je třeba především opatrnost, nepodcenit situaci a také přírodu. Je nezbytně nutné vzít s sebou do hor i rozum. Není od věci mít vždy nabitý telefon a v něm staženou aplikaci „Horská služba“, která není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu, dále v ní najdete informace o aktuálních sněhových podmínkách v dané lokalitě či lavinové situaci nebo třeba návod, jak poskytnout první pomoc.

Jeseníky nejsou Alpy. Přesto dokážou být v zimě stejně mrazivé a nebezpečné. Věřte, že je možné ztratit orientaci i v místech, které člověk dobře zná, stačí když spadne mlha. Základem pobytu v zimních horách je dobrá výbava – botami počínaje a kvalitním oblečením konče. I když v nížinách svítí slunce a teploty jsou nad nulou, na Pradědu může mrznout a foukat ledový vítr. Proto doporučujeme vždy mít s sebou batoh jehož součástí bude náhradní oblečení, voda či čaj, svačina (protože v zimě tělo rychle ztrácí energii, stačí se déle brodit v hlubokém sněhu a síly dojdou raz dva) a lékárničku s termo fólií, pro případ, že byste zabloudili a potřebovali přečkat čas, než vás Horská služba najde.

Ani zimní oblečení vás nemusí ochránit, pokud si k němu nepřibalíte zodpovědnost. V CHKO Jeseníky se můžete pohybovat pouze po vyznačených stezkách. Nebezpečný je například pohyb skialpinistů v lavinových katastrech, kterých jsou v oblasti Velkého kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady dvacet lavinových drah. Všechny lavinové katastry ale vedou mimo značené turistické cesty. A kdo si myslí, že když se utrne lavina v daném místě, že se znovu utrnout nemůže, tak je na omylu.

Mnoho z nás se do přírody vydává za absolutní svobodou. Žádné plány, žádné zamluvené chaty, alespoň chvíli fungovat tak, jak se nám chce. Novým trendem se stává bivakování v zimních horských podmínkách, varujeme vás, nedělejte to! Věříme, že je to jistě lákavé, zkusit něco nového, ale pokud s tím nemáte zkušenosti, nevyplácí se to.

Buďte k Jeseníkům ohleduplní a ony se vám odmění jedinečnými zážitky. A nezapomeňte, že na horách jsme jenom na návštěvě.